Chraňte potraviny před vlhkostí
Vysoká vlhkost vzduchu je ve spojení s vhodnou teplotou ideálním prostředím pro rozvoj plísní a hniloby. Proto bychom měli uchovávat trvanlivé potraviny v uzavřených nádobách, odkud odčerpáme přebytečný vzduch. Chcete-li doma skladovat např. mouku, strouhanku, obilné vločky, celá obilná zrna, ořechy a olejnatá semínka, můžete je vložit do polyetylenového sáčku, z něhož před uzavřením vytlačíte vzduch, a to velmi jednoduše, např. ponořením do vody. Tento způsob se podobá vakuování, které se využívá kvůli prodloužení trvanlivosti potravin, ale pozor – vakuum již může způsobit množení anaerobních bakterií, např. nebezpečných Clostridium botulinum. Proto je lepší jít cestou kompromisu – něco mezi tím – ze zip sáčku odčerpáte většinu vzduchu, ale nějaký vzdušný kyslík tam zůstane.
Potraviny na dovolené
Cestujete-li někam, kde si budete pokrmy připravovat sami, kupříkladu do penzionu s vlastní kuchyňkou, můžete využít služeb uzavíratelných zip sáčků nesmírně efektivně. Jsou hlavně lehké a skladné, takže do zavazadel rychle a snadno zabalíte cokoli, od brambor až po mouku a koření. Potraviny nezaberou moc místa a budou chráněné před vysypáním a před vnějšími vlivy. Některé sáčky se mohou hodit pro svačinu do batohu nebo do cyklobrašny, do sáčků vložíte papírové ubrousky, tampony, toaletní papír a vše ostatní, co chcete chránit před deštěm a rozmáčením.
Potraviny v mrazáku
Sáček se zipem je skvělým pomocníkem i v situaci, kdy potřebujete uskladnit cokoli v mrazicím boxu. Musíte ovšem počítat s roztažností ledu, který má větší objem, než původní kapalina, proto ponechávejte v sáčku trochu vzduchu. Sáčky odolávají velmi nízkým teplotám a nerozpadají se, jsou spolehlivé po celou dobu uchování potravin pod bodem mrazu. Pouze byste měli vědět, že příliš dlouhé skladování čehokoli v mrazáku snižuje obsah živin a existuje tabulka, jak dlouho které potraviny tam mít, např. maso do 10 měsíců, pečivo až půl roku, ovoce a zeleninu zhruba 8 měsíců a mořské ryby, houby a zmrzlinu jeden rok.