Pokud bychom zmínili botanický název Mitragyna speciosa, mnoho by to asi nezasvěceným lidem neřeklo. Pojem kratom by byl zřejmě jasnější. Ale hezky popořádku. Nejprve si řekneme něco o zmíněném stromu Mitragyna speciosa. Tento opadavý i stálezelený strom (podle životních podmínek) může dorůst do výšky okolo 25 metrů. Jeho kmen dosahuje 60 až 100 cm. Pokud bychom ho chtěli vidět v jeho domovině, pak bychom za ním museli putovat do Indočíny, Vietnamu, na Sumatru, do jihovýchodního Myanmaru a dalších tropických částí naší planety.
- Tato rostlina je odedávna využívána v Indočíně a jihovýchodní Asii v medicíně jako stimulant.
- Místní kuřáci opia ho také využívali v případě, kdy byla „opiová krize“.
S dávkováním opatrně
A už se dostáváme k jádru věci. Co je to kratom? Kratom se získává sušením listů zmíněného stromu. V menších dávkách pomáhá zbavit se stresu a napětí a také pomůže lépe se soustředit. Proto je oblíbený mezi studenty. Dodává chuť k fyzické i psychické aktivitě a zvyšuje libido.
- V medicíně se kratom používá jako tlumič bolesti a na uvolnění svalového napětí.
- Některé odrůdy se mohou využít jako antidepresiva.
Jak kratom dávkovat? Na to nelze přesně odpovědět, protože existuje celá řada různých druhů. Jestliže bychom to chtěli zobecnit, tak dávka do 4 gramů působí jako stimulant. Vyšší bude tedy logicky sedativní a euforická. Rozhodně by ale neměla dávka překročit 15 gramů, protože může dojít i ke ztrátě vědomí.
- S kratomem je spojena jedna zajímavost.
- Používá se totiž i jako podpůrný prostředek při odvykání na závislosti na drogách.
- Mírní abstinenční příznaky a pak je „odvykačka“ lépe zvládnutelná.
Některé zdroje uvádějí, že může kratom pomoci při léčbě kašle, průjmu nebo vysokého tlaku. Pomoci může i při cukrovce.
- Rada na závěr je velice jednoduchá. Pokud to s užíváním kratomu nebudete přehánět, pak vás čekají příjemné chvíle. Pravidelné užívání a zvyšování dávek může vést k závislosti.