Co to vůbec je a co znamená BMI a k čemu je to dobré
BMI je zkratka tří slov v anglickém jazyce „Body Mass Index“, informuje nás o tom, zda je naše tělo v optimální kondici z hlediska tělesné váhy a výšky, anebo je již v hodnotách, odpovídajících nadváze či obezitě, nebo naopak podváze. Je to pouze orientační záležitost, ale přece jen má nějaký význam, zvláště u lidí, kteří se domnívají, že jejich tělesná schránka nevykazuje nějaké abnormality, a že jim nehrozí žádné zdravotní dopady.
BMI Bmikalkulačka nám může totiž významně naznačit, že bychom měli konečně se sebou začít něco dělat, zamyslet se nad svým životním stylem, nad stravovacím režimem a pohybovými aktivitami, a začít konečně hubnout, tedy zdravě hubnout, anebo naopak navštívit lékaře, pokud je naše váha abnormálně nízká. Nebezpečné ze zdravotního hlediska jsou jak výrazná podváha, tak i hodnoty, vykazující sklony k obezitě.
Jak se počítá BMI
Vzorec je velmi jednoduchý, vaší aktuální tělesnou hmotnost v kilogramech vydělíte druhou mocninou vaší tělesné výšky, udávané v metrech, tedy např. člověk, který váží 79 kg a měří 170 cm, do vzorce dosadí 79 a toto číslo vydělí výsledkem součinu 1,7 x 1,7, tedy číslem 2,89. Výsledek bude index BMI 27,3.
Následně nahlédnete do grafu nebo do poměrové tabulky a zjistíte, jak na tom jste. Uvádí se, že hodnoty pod BMI 18,5 značí podváhu, hodnoty mezi 25 a 30 nadváhu a nad 30 již obezitu. Ideální váha je tedy někde mezi 18,5 a 25.
K přesnějšímu stanovení hodnoty však potřebujeme znát i některé další údaje, jako je pohlaví, věk a také tělesná aktivita. Kupříkladu kulturista může vykazovat až mírnou obezitu, přitom obézní vůbec není. Anebo senioři, u kterých klesá množství svalové tkáně, mohou vykazovat normální hodnoty, přitom jsou již obézní, protože uložený tělesný tuk váží méně, než svalová hmota.