Každý z vás jistě dobře zná keramické květináče. Jejich značnou výhodou je zejména prodyšnost, rostliny mají o něco větší přístup k vzdušnému kyslíku. Některé keramické květníky jsou také velmi levné a jsou velmi dobře dostupné. Pro sázení, pěstování a přesazování pokojových rostlin jsou vskutku ideální.
Přibližně od poloviny dvacátého století se však začaly vyrábět i květináče z plastu. Plastový květináč totiž také přináší jistá plus, a tak bychom si je tu mohli zopakovat.
Jsou lehké – velkou výhodou výrobků z plastu je obvykle nízká hmotnost, a u květináčů to má svůj význam zejména v místech, kde je žádoucí co nejnižší hmotnostní zatížení, například na poličkách zavěšených na zdi. Je pak velký rozdíl mezi velkým keramickým výrobkem, vážícím téměř deset kilo, a květníkem z plastu, jehož hmotnost je desetinásobně nižší.
Jsou levné – chcete-li si pořídit ozdobný obal na květníky z keramiky, u větších modelů počítejte i se stovkami korun. Plastový květináč bývá mnohem lacinější, a v případě více pokojových rostlin to pak může znamenat i značnou úsporu.
Barva – plasty lze obarvit do mnoha odstínů, a v případě okrasných obalů na květináče si tímto způsobem vyzdobíte byt. Snadno pak můžete kombinovat barvy podle malby stěn, nábytku, bytových doplňků či podlahových krytin.
Tvary, vzory – není problém zhotovit plastové květináče válcové, kuželové či různě tvarované podle osy souměrnosti, ale i čtyř nebo vícehranné, se čtvercovým půdorysem.
Je nerozbitný – a konečně pád květináče z plastu na zem obvykle znamená jen vysypání zeminy nebo polámání rostliny. Rostlina se však dokáže regenerovat a nebývá to pro ní výrazná újma (pokud se přímo neodlomí hlavní stvol od kořenů), ale když vám upadne na zem keramika, budete ji muset slepit, pokud to vůbec půjde, a mnohdy je pak místo praskliny vidět.