Vitale

Každý z lidí potřebuje být finančně zabezpečený. Kdo se tím totiž pochlubit nemůže, tomu není ani trochu co závidět, ten je v hodně složitém postavení.

Jak neplýtvat, když jde o módu

Enviromentalismus, ekologie, zero waste nebo minimalismus – tyto trendy se v našich životech objevují čím dál tím častěji a jsou slyšet mnohem více než dřív. Co ale představují v módním průmyslu? Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
Slow fashion
„Slow fashion“ jako opak „Fast fashion“ – trendu, kdy všechno chceme levně a hned, ikdyž je to na úrok kvality. Slow fashion je tedy úplný protiklad. Vybízí ke kupování kvalitního zboží, které má nadčasový styl – tudíž se neokouká a je nositelné několik sezón na sebou. Zárověň ho ani nemusíte vyhodit, protože je obnošené – kvalitní zboží má delší životnost.žena, nakupování.jpg Pokud chcete svůj šatník obohatit o kousky ze Slow fashion, hledejte malé návrháře, designéry ve svém okolí. Koupíte originální produkt ekologické výroby s delší životností, přičemž budete vědět, kde a kdo ho vyrobil a také za jakých podmínek. Podmínky pro zaměstnance šicích dílen pro řetězce módních značek jsou totiž stále kontroverzní téma. Kromě  kvalitního produktu Vás tedy také může hřát pocit, že nepřispíváte k vykořisťování asijských zaměstnanců. K orientaci na trhu Vám může pomoci certifikace – hledejte na etiketách označení fairtrade, eko nebo biobavlna.
Minimalismus
Méně je někdy více, to nám hlásá minimalismus. Navazuje tak na trend Slow fashion. Vybízí zákazníky ke koupi kvalitních a nadčasových kousků a to v omezeném množství – důležité totiž je, aby se daly kombinovat. Skříň vyznavače minimalismu tak obsahuje opravdu minimum oproti běžné populaci. Nejtěží pro minimalistu-záčátečníka bude odolávat slevovým a výprodejovým akcím, které lákají k bezmyšlenkovitým nákupům.šití, návrhářství.jpg
Zero waste
Neboli neplýtvání. Toto slovo se často skloňuje v souvislosti s jídlem. Už stačilo ale proniknout i do módního průmyslu. Pokud se rozhodnete přizpůsobit svůj šatník minimalismu a slow fashion, přirozeně se dostanete i k trendu, který si říká zero waste – nulový odpad. Abychom netvořili odpad, můžeme udělat několik věcí – jednou z nich je nakoupovat v second handech. I tam totiž můžeme najít kvalitní oblečení, kterému svým nákup prodloužíme život a zárověň díky jeho koupi netvoříme další odpad. Další možností je recyklace. V momentě, kdy nějaký kousek z našeho šatníku doslouží, může být dobré se zamyslet, jestli by neměl další využítí. S šicím strojem a trochou manuální zručnosti, se dají z kusů látek vytvořit třeba patchworkové deky. A pokud se Vám stane, že se unáhlíte při koupi nějakého toho kusu oblečení a už ho dále nepotřebujete, tak ho nevyhazujte! Myslete nejdříve na prodej nebo dar a až potom na vyhození – na oblečení dnes existují speciální, charitativní kontejnery.
Zalíbily se Vám tyto trendy a chtěli byste zkusit změnit Vaše nákupní zvyky? Ze začátku to nemusí být jednoduché, ale pocit že děláte něco pro sebe i pro tuto planetu, Vám to jistě vynahradí.

Jak neplýtvat, když jde o módu
Přesunout se na začátek